Аромати пробуджують в нас спогади, бажання, пристрасті і образи. Так само як і музика, вони володіють таємницею силою...Читати все
По сайту :

Недоречне світло

Недоречне світло

Більшу частину своєї історії людина вставала зі сходом сонця і лягала спати на заході. Тобто людське око сприймало природну освітленість, що співпадала з природним добовим ритмом. Потім з'явилися вогонь і горюче масло, потім — газ і лампа розжарювання, вслід прийшли Неон, екрани телевізорів і гаджетів, що світяться. Науково-технічний прогрес не міг не позначитися на нашому біологічному годиннику: ми стали менше спати, лягати не вчасно, а про тих, хто працює в нічну зміну, взагалі краще не згадувати. Те, що порушення циркадного ритму провокують різні захворювання, у лікарів і біологів давно стало загальним предметом.

Також пропонуємо: :Але справа може бути не тільки в тому, що порушується добовий ритм. Як з'ясували дослідники з Університету Джонса Хопкінса (США), ми можемо лягати спати саме вчасно, але яскраве освітлення, яке супроводжує нас до останнього, саме по собі завдає шкоди. Автори описують зміни в поведінці і фізіології мишей, які вимушені були жити в буквальному розумінні на яскравому світлі. Учені не порушували режим сну і неспання тварин, але міняли освітленість.

Миші, яких піддавали такій світловій обробці, ставали більш депресивними. Вони втрачали інтерес до цукру, виявляли байдужість до задоволень, були неактивні, тобто не цікавилися нічим навколо і не хотіли досліджувати нові предмети. Крім того, у тварин погіршувалася пам'ять, і навчалися вони довше, ніж інші миші, яких не тримали на яскравому світлі. По словах учених, неурочне яскраве світло підвищувало у мишей рівень стресового гормону кортизолу. Коли тваринам давали антидепресант, активність відновлювалася, поліпшувалася пам'ять і з'являвся інтерес до життя.

Як вважають дослідники, позаурочне яскраве світло надає депресивну дію через світлочутливі гангліонарні клітини сітківки (ipRGC). Вважається, що саме дякуючи їх біологічному годиннику орієнтуються в часі доби, віддаючи наказ спати з початком темноти і прокидатися зі сходом сонця. Таким чином, навіть при формально правильному режимі сну неправильна освітленість може погано впливати на біологічний годинник і тим самим завдавати збитку здоров'ю, фізичному і психологічному. Миші, позбавлені цих кліти, були несприйнятливі до неадекватного освітлення. І такі самі клітини є в сітківці ока людини. Словом, є всі підстави вважати, що і ми так само реагуємо на дуже яскраве світло в позаурочний час.

Дослідники вважають, що підвищена депресивність сучасного міського жителя може бути пов'язана саме з нічним освітленням і екранами комп'ютерів, з якими ми проводимо вечори, а дехто і ночі. Мабуть, щоб надмірно не травмувати мозок, треба якось пом'якшувати інтенсивність свічення цих пристроїв. Але щоб повністю бути впевненим в подібних висновках, слід було б провести додаткові експерименти, і вже не з мишами, а з людьми.


На головну


По темі

Цікво